Zobacz zebrane przez Canonical dane o użytkownikach Ubuntu

W lutym podczas prac rozwojowych nad Ubuntu 18.04 LTS Canonical poinformowało, że zamierza zbierać anonimowe dane o użytkownikach (oczywiście opcjonalnie), które posłużą do ulepszenia systemu. W tym celu stworzono narzędzie o nazwie Ubuntu Report i zintegrowano je z wstępną konfiguracją Ubuntu. Rzecz jasna zbierane dane są transparentne i każdy użytkownik przed zezwoleniem na ich wysyłanie może je bezproblemowo podejrzeć (przykład takich danych znajdziemy na GitHubie). Zgodnie z wcześniej złożoną przez Canonical deklaracją dane te zostały upublicznione. Zobaczmy czego ciekawego możemy się z nich dowiedzieć.

Zebrane dane pochodzą wyłącznie z instalacji Ubuntu Desktop i nie obejmują użytkowników Ubuntu Server, Ubuntu Core, obrazów Ubuntu Cloud i pochodnych Ubuntu, które nie zawierają preinstalowanego narzędzia ubuntu-report.

Z zebranych przez Canonical danych dowiedzieliśmy się że:

  • 67% użytkowników Ubuntu zgodziło się przesyłać anonimowe dane 
  • Średnia instalacja Ubuntu Desktop trwa 18 minut (ponadto niektóre maszyny są w stanie zainstalować pełny pulpit w mniej niż 8 minut)
  • Nieco ponad 15% użytkowników wybiera nowo wprowadzoną opcję minimalnej instalacji
  • 28% użytkowników wybiera automatyczne logowanie

Partycjonowanie dysków

Najczęściej wybieraną przez użytkowników opcją podczas partycjonowania dysku jest jego wyczyszczenie i zainstalowanie systemu od zera. Drugą z kolei opcją jest użycie niestandardowej, ręcznie utworzonej tabeli partycji.

Ekran

Najczęstszą rozdzielczością ekranu jest Full HD (1080p), a zaraz za nią popularna rozdzielczość laptopa 1366×768. Ekrany HiDPI i 4k nie są jeszcze powszechne.

Pamięć RAM

Najczęściej spotykaną ilością pamięci RAM są 4 GB oraz 8 GB. Wciąż wysoko sytuują się 2 i 1 GB pamięci, co jest dość zaskakujące, bo takie ilość potrafi pożreć sam Chrome 😉

Ubuntu jest używane na całym świecie

Dane te mogą być lekko przekłamane, ponieważ opierają się one o strefę czasową wybraną podczas instalacji Ubuntu, a nie geokodowaniu adresu IP (Canonical nie przechowuje adresu IP).

Pełny raport znaleźć można tutaj.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.