Wysyłanie SMS-ów bezpośrednio z pulpitu dzięki KDE Connect Indicator

Siedzisz sobie wygodnie przed komputerem, a tu nagle „pik, pik” – odzywa się Twój telefon leżący w sąsiednim pokoju, że dostałeś SMS-a. W takim momencie lenistwo zakorzenione głęboko w każdym z nas daje się we znaki i ani myślimy wstać z fotela. Ale w zasadzie po co, skoro możemy oczytać i od razu odpisać na otrzymaną wiadomość tekstową bezpośrednio z pulpitu, dzięki wskaźnikowi KDE Connect. Przecież trzeba jakoś żyć z tym lenistwem, prawda? 😉

KDE Connect i funkcja odpisywania na SMS-y bezpośrednio z pulpitu nie jest niczym nowym, bo jej wersja 1.0 pojawiła się już w zeszłym roku, natomiast KDE Connect Indicator (dostępne dla innych środowisk m.in. Unity czy GNOME Shell) dopiero teraz otrzymało tę możliwość.

Korzystanie z KDE Connect Indicator

Gdy tylko dostaniemy SMS-a na naszego smartphone’a, natychmiastowo zostaniemy o tym fakcie poinformowani na pulpicie. Oczywiście w telefonie musimy mieć włączone Wi-Fi, bo jakoś musi się on komunikować z komputerem, a także zainstalowaną aplikację od KDE o czym na końcu wpisu.

W GNOME Shellu wygląda to tak:

Po najechaniu kursorem na dymek możemy odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość w takim oto okienku:

Tak natomiast wygląda ikonka uruchomionego wskaźnika znajdująca się w tray’u:

Jak zapewne zauważyliście, po kliknięciu w ikonkę w trayu mamy opcję wysłania SMS-ów (tutaj niestety musimy uprzednio podać numer, nie ma dostępu do zapisanych kontaktów), ale to nie wszytko. Wskaźnik wyświetla procentowy poziom naładowania baterii, ułatwia odnalezienie zapodzianego w domu telefonu włączając na nim sygnał nadchodzącego połączenia, a także umożliwia ekspresowe przesyłanie plików (nawet bezpośrednio z menu kontekstowego menedżera plików Nautilus, Caja, Nemo, etc.).

Instalacja KDE Connect Indicator w Ubuntu

Aby przystąpić do instalacji KDE Connect Indicator musimy dodać poniższe PPA. Zawiera ono zarówno najnowszą wersję KDE Connect i sam wskaźnik dla Ubuntu 16.04 LTS.

sudo add-apt-repository ppa:varlesh-l/indicator-kdeconnect

W przypadku chęci instalacji ww. wskaźnika w Ubuntu 16.10, możemy skorzystać z powyższego PPA, jednak po dodaniu repozytorium musimy wydać dodatkowo poniższe polecenie:

sudo sed -i 's/yakkety/xenial/g' /etc/apt/sources.list.d/varlesh-l-ubuntu-indicator-kdeconnect-yakkety.list

A dopiero teraz przystąpić do aktualizacji repozytoriów i instalacji:

sudo apt update && sudo apt install kdeconnect indicator-kdeconnect

Po zainstalowaniu zaleca się wylogowanie lub ponowne uruchomienie systemu, aby wszystko działało jak należy.

Instalacja KDE Connect Indicator w Arch Linuksie

Użytkownicy Arch Linuksa, jak zwykle mają najłatwiej z instalacją, wystarczy, że wydadzą następujące polecenie w terminalu:

yaourt -S indicator-kdeconnect-git

Połączenie KDE Connect z telefonem

Aby połączyć nasz telefon z komputerem należy zainstalować na nim (telefonie, rzecz jasna) aplikację KDE Connect znajdującą się w sklepie Google Play lub F-droid.

Jeśli nasz smartphone (lub tablet) z systemem Android jest w tej samej sieci Wi-Fi co komputer, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Uruchomić KDE Connect Indicator z Dash.
  2. Z menu wskaźnika wybrać „Request pairing”.
  3. W telefonie zaakceptować prośbę o sparowanie.

I gotowe! Od teraz nie musicie ruszać swoich przysłowiowych czterech liter z fotela, gdy tylko otrzymacie SMS-a 🙂

Źródło: OMG! Ubuntu!

0 Comments

Add Yours →

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.