W tym roku nie będzie nowych telefonów ani większych aktualizacji Ubuntu Touch

Jeśli należysz do zapalonych fanów systemu mobilnego od Canonical i z zapartym tchem wyczekujesz kolejnych urządzeń z tym systemem, to mam dla Ciebie złą wiadomość: w tym roku żadne takowe się nie pojawi. A żeby było jeszcze zabawniej, nie pojawią się także większe aktualizacje systemu.

Canonical długo milczało na temat przyszłych modeli telefonów z Ubuntu Touch oraz planów na kolejną aktualizację OTA. Zmowę milczenia przełamał prawdopodobnie sarkastyczny post sfrustrowanego użytkownika, by po nieco ponad tygodniu zaserwować nam wszystkie trapiące odpowiedzi.

Pakiety „click” dokonały żywota, pora na „snapy”

Z wiadomości Pata McGowana na liście mailingowej, dowiedzieliśmy się między innymi tego, że nie będzie nowych modeli telefonów, dopóki nie istnieje „obraz snap”. Jak dobrze wiemy, tzw. „snapy” mają całkowicie zastąpić swojego poprzednika – pakiety „click”, które są już praktycznie martwe, jednak mimo wszytko wciąż przyjmowane do sklepu. Oczywiście do czasu.

Żadnych nowych funkcji w stabilnym repozytorium Ubuntu Touch

Wiadomość ta najboleśniej dotknie dotychczasowych posiadaczy, można by rzecz, „deweloperskich” urządzeń z systemem Ubuntu Touch. Nie dość, że zdecydowali się oni wesprzeć firmę i dokonać zakupu bardzo niszowego urządzenia, to na dodatek zostali nieelegancko potraktowani, odbierając im zawierające nowe funkcje aktualizacje. Pozostaje się cieszyć z aktualizacji zabezpieczeń.

Skoncentrowanie się na Unity 8

Teraz Canonical skupi swoje siły na długoterminowym (Long Term Support) wydaniu Ubuntu 16.04. Jest ono bowiem bazą zarówno dla Ubuntu Snappy Core 16, a także długo wyczekiwanego Unity 8, które stanie się domyślną powłoką w kolejnych wydaniach Ubuntu (prawdopodobnie po Ubuntu 18.04 LTS), jak informuje Softpedia.

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.