Upodobnij GNOME’a do Mac OS

Użytkownicy gustujący w personalizacji swojego pulpitu z pewnością znają serwis gnome-look.org. Parę dni temu jeden z twórców znany pod pseudonimem „paulxfce” dodał do jego zasobów zupełnie nową wersję motywu GNOME-OSX, czerpiącą pełnymi garściami z wyglądu systemu z logo nadgryzionego jabłka.

Jeśli podoba się Wam taka stylistyka, to gorąco zachęcam do przetestowania motywu, tym bardziej, że autor na jego dopracowanie poświęcił wiele czasu i włożył dużo wysiłku.

Screen w pełnej okazałości:

Motyw GNOME-OSX wspiera zarówno GTK 2 jak i GTK 3, posiada rozmyty pasek boczny w Nautilusie (podobnie jak Aero w Windowsie) oraz dwa osobne warianty tematyczne dla GNOME Shella – z ciemnym dokiem oraz górnym panelem i z białym dokiem oraz mniej ciemnym panelem.

Pobierz motyw GNOME-OSX

Jak wcześniej wspomniałem temat GNOME-OSX znajduje się w zasobach serwisu gnome-look.org i archiwum GTK z nim pobrać można tutaj, natomiast ciemny motyw dla GNOME Shella tutaj, a jasny tutaj.

Instalacja motywu

Aby zainstalować motyw, wystarczy wypakowaną zawartość archiwum skopiować do ukrytego katalogu „.themes/” w katalogu domowym lub „/usr/share/themes/” (dla wszystkich użytkowników systemu). A następnie użyć narzędzia tj. GNOME Tweak Tool do włączenia nowo pobranego motywu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wylogowanie się i ponowne zalogowanie do systemu, bądź zrestartowanie GNOME’a wciskając kombinację klawiszy Alt+F2 i wpisując „r” (nie działa w sesji Wayland).

Zmiana pozycji przycisków okna

Jeśli chcesz zmienić pozycję przycisków okna tj. zamykanie, minimalizacja i maksymalizacja na lewą stronę, to wystarczy, że wydasz następujące polecenie w terminalu:

gsettings set org.gnome.desktop.wm.preferences button-layout "close,minimize,maximize:"

Ikony w stylu Mac OS

Aby wygląd naszego systemu z motywem GNOME-OSX był kompletny, nie obejdzie się bez odpowiedniego zestawu ikon. Do wykonania zrzutu ekranu wykorzystałem ikony La Capitaine, które wydaje mi się, że pasują wręcz idealnie 🙂

3 Comments

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.