Ubuntu 17.10 domyślnie z Waylandem zamiast X.org

Rozważania nad przejściem Ubuntu na serwer wyświetlania Wayland zaczęły się już dobre parę lat temu, później na drodze stanął Mir, który miał być autorską alternatywą i przyszłością konwergentnego Ubuntu. Teraz, gdy plany Unity 8 i konwergencji legły w gruzach, Will Cooke, kierownik zespołu odpowiedzialnego za desktopowe Ubuntu w Canonical potwierdził ( za sprawą Joey’a z OMG! Ubuntu!), że domyślnym serwerem począwszy od wydania Ubuntu 17.10 stanie się Wayland.

Najprawdopodobniej obok Waylanda dostępny do wyboru z ekranu logowania będzie również tradycyjny serwer X.org, podobnie jak wygląda to w Fedorze, która na marginesie była prekursorem Waylanda, wprowadzajac go jako sesję domyślną jako pierwsza główna dystrybucja Linuksa. Mimo iż Wayland działa coraz lepiej, niekiedy zadażają się jednak problemy, chociażby ze starszymi sterownikami.

Co to jest ten cały Wayland?

Waylandprotokół systemu okien wraz z towarzyszącą mu biblioteką go implementującą stworzoną dla systemu Linux w języku C. Umożliwia uproszczenie procesu wyświetlania grafiki w systemach uniksowych poprzez połączenie w jednej aplikacji menedżera kompozycji oraz systemu okien. Projekt zapoczątkował w roku 2008 Kristian Høgsberg (w czasie gdy pracował w firmie Red Hat). Głównym powodem jego powstania było niezadowolenie z niedostosowanej do współczesnych wymagań architektury systemu X, obecnie najpopularniejszego rozwiązania tego typu. Høgsberg wyraził swój cel słowami „każda klatka będzie doskonała, przez co rozumiem, że aplikacje będą w stanie kontrolować renderowanie wystarczająco (dobrze), że nigdy nie zobaczymy przycinania się, lagów, przerysowywania, lub migotania“[2][3].

Źródło: Wikipedia.org

3 komentarzy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.