Smartfon z Linuksem na pokładzie wesprze także GNOME Foundation

W zeszłym tygodniu KDE ogłosiło partnerstwo z firmą Purism odnośnie dostosowania swojego systemu Plasma Mobile ze smartfonem Librem 5, który dopiero co toczy zażartą batalię crowdfundingową i nie wiadomo czy w ogóle kiedykolwiek ujrzy światło dzienne. Wczoraj natomiast swoją aprobatę w stworzeniu pierwszego wolnego i otwartoźródłowego smartfona stawiającego na bezpieczeństwo i prywatność wyraziło GNOME Foundation.

Świetna decyzja, zważywszy na to, że Purism 5 – jeśli zbiórka społeczościowa odniesie sukces – domyślnie dostarczany będzie z systemem PureOS, który bazuje na Debianie a jego interfrejsem jest właśnie GNOME. Neil McGovern, dyrektor zarządzający w Fundacji GNOME nie ukrywa entuzjazmu, że słuchawka Librem 5 może być zbudowana w celu wsparcia ich środowiska graficznego. Dlatego też w ramach współpracy, jeśli oczywiście kampania się powiedzie, GNOME Foundation obiecuje poprawić powłokę GNOME oraz ogólną wydajność systemu Purism by lepiej przystosować go do pracy ze smartfonem Librem 5.

Brakuje niecały milion dol. by sen co niektórych stał się jawą

Można by polemizować w nieskończoność nad sensownością tworzenia urządzenia z systemem PureOS czy Plasma Mobile, gdy rynek mobilny jest przesiąknięty do cna smartfonami z Androidem i iOS-em. Wszyscy dobrze znamy historię chociażby konwergentnego Ubuntu Touch. Choć nie ukrywam, że wizja pierwszego „wolnego i otwartego” Linux Phone’a, dodatkowo bezpiecznego i chroniącego naszą prywatność brzmi nadzwyczaj dobrze. I zapewne znajdą się chętni, którzy wyłożą na niego pieniądze, jednak czy będzie ich aż tylu by kampania zakończyła się powodzeniem, a w następnej kolejności biznes przynosił dochód. Należy także zadać sobie pytania czy telefon poradzi sobie z Mutterem w kwestiach wydajności i czy linuksowy system mobilny zaspokoi nasze potrzeby w kwestii niezbędnych aplikacji i wygody korzystania z nich na mniejszym ekranie.

Cel zbiórki opiewa na kwotę 1,5 mln dol. z czego w trakcie pisania tego wpisu zebrano 574 508 dol. czyli 38.30% upatrzonej kwoty. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy uda się dobrnąć do upragnionego celu, ponieważ do finiszu pozostały jeszcze 32 dni, więc wszystko się może zdarzyć. A jak wiemy z autopsji, najwięcej datków wpływa na początku i na końcu kampanii.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat „Linux Phone’a” lub dołożyć cegiełkę od siebie, to wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj.

1 Comment

Add Yours →

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.