OpenShot 2.3 wydany! Przynosi ogromnie dużo nowości

Rozwój nieliniowego edytora wideo OpenShot nabiera tempa, właśnie ukazała się jego nowa wersja oznaczona numerami 2.3. Twórca opisuje ją jako: „jedną z największych uaktualnień OpenShota, pełną nowych funkcji, udoskonaleń wydajności i mnóstwa poprawek”. Brzmi zachęcająco, przyjrzyjmy się nowościom.

Na dobry początek zachęcam do obejrzenia poniższego wideo przedstawiającego niektóre nowe funkcje:

Możecie obejrzeć również animację 2D stworzoną przez córkę dewelopera przy użyciu – jakżeby inaczej – OpenShota 2.3:

Narzędzie przekształcania

W OpenShocie 2.3 znajdziemy nowe narzędzie przekształcania, które pozwala na dokonywanie transformacji w czasie rzeczywistym bezpośrednio w oknie podglądu wideo. Aby skorzystać z dobrodziejstw narzędzia, tj. poruszanie i skalowanie, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolnym klipie i wybrać opcję „Transform”.

Ulepszone powiększanie

Znacznie ulepszono powiększanie i pomniajeszanie osi czasu, aby zwiększyć precyzję zmian. Podczas powiększania oś czasu koncentruje się teraz na pozycji kursora, podobnie jak w przypadku aplikacji do edycji zdjęć. Ponadto skala powiększenia jest teraz zapisywana w każdym pliku projektu.

Narzędzie Razor dostaje drugie życie

Starsi użytkownicy programu zapewne pamiętają narzędzie Razor z OpenShota 1.4.3, ze względu na zapotrzebowanie na tego typu narzędzie, wraca ono z martwych.

Udoskonalony edytor tytułów

Wiele zmian zostało wprowadzonych w edytorze tytułów i edytorze animowanych tytułów. W obu z nich zobaczymy teraz miniatury, aby łatwiej znaleźć szukany przez nas tytuł. Podczas zapisywania nie ujrzymy już okien dialogowych, a pliki tytułów zostną zapisane bezpośrednio do folderu projektu. Dodano nowe menu „Edit Title” oraz „Duplicate Title”, aby usprawnić wprowadzanie zmian w tytułach.

Nowe okno podglądu

Podgląd plików ma teraz własny dedykowany odtwarzacz wideo, który pozwala na wyświetlenie jednocześnie nawet kilku okien. W przypadku przesłuchiwania plików audio na ekranie renderowne zostają fale dźwiękowe.

Ponadto dokonano ogromnych usprawnień podglądu w czasie rzeczywistym, usunięto kilka błędów związanych z jego zawieszaniem oraz usprawniono buforowanie, wykrywanie ramek i określanie maksymalnego rozmiaru okna podglądu.

Nowa dokumentacja

Z tej informacji najbardziej ucieszą się użytkownicy stawiający pierwsze kroki w programie. Opublikowano User Guide (podręcznik użytkownika) dla OpenShota 2.x. Obecnie jest on dostępny tylko w języku angielskim, ale autor zapowiada, że inne języki wkrótce się pojawią.

Pełną listę funkcji i poprawionych błędów znajdziecie na oficjalnym blogu programu.

Instalacja OpenShota 2.3

Użytkownicy Ubuntu 14.04 (Trusty) i nowszych wersji, mogą skorzystać z PPA. W tym celu należy otworzyć terminal i wydać następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install openshot-qt

Po zainstalowaniu, edytor OpenShot możemy uruchomić z Unity Dash lub wydając w terminalu polecenie „openshot-qt„.

W przypadku innych dystrybucji Linuksa możemy pobrać prosty w instalacji obraz AppImage.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.