Motyw i ikony z Zorin OS dla innych dystrybucji Linuksa

Choć ciężko w to uwierzyć, dystrybucja Zorin OS jest z nami już nieco ponad 10 lat. Bazuje ona na Ubuntu i od początku jej misją jest dostarczenie systemu dosłownie dla każdego (nie tylko zaawansowanych użytkowników). Wydany na początku czerwca Zorin OS 15 wprowadził wiele ciekawych funkcji, a także nowy motyw pulpitu, któremu się dzisiaj przyjrzymy.

Nowy motyw Zorina OS 15 został „zaprojektowany z myślą o jasności i prostocie, minimalizując wizualne obciążenie interfejsu, dzięki czemu treść zajmuje centralne miejsce”, możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie. Ponadto okraszony jest nowymi i miłymi dla oka animacjami, które sprawiają, że pulpit wydaje się bardziej płynny.

Motyw dostępny jest w 6 wariantach kolorystycznych (niebieskim, zielonym, szarym, pomarańczowym, fioletowym i czerwonym) zarówno z jasnym i ciemnym trybem, a także odpowiadającym kolorystycznie zestawem ikon i motywem Shella (na marginesie: jest jeszcze dodatkowy 7 motyw o nazwie „Zorin-95” z kolorystyką nawiązującą do Windowsa 95).

Jasne motywy naprawdę biją bielą po oczach, tym bardziej w nocy. Dystrybucja Zorin OS posiada wbudowaną opcję przełączania motywu zależnie od pory dnia, my niestety po instalacji motywu nie otrzymamy tej funkcji, ale możemy skorzystać z zewnętrznego narzędzia AutomaThemely.

Motyw GTK+ i Shell powinien działać poprawnie z wersją GTK+ 3.22.30 i nowszą oraz GNOME 3.28 i nowszym (Ubuntu 18.04/Fedora 29 i nowszymi wydaniami). Jednak warto dodać, że Zorin OS używa niestandardowego GNOME’a, więc mogą wystąpić jakieś nieprawidłowości w motywie Shella. Ponadto zaznaczę, że motywy obsługują tylko i wyłącznie pulpit GNOME Shell i nie działają poprawnie z innymi środowiskami graficznymi opartymi o GTK, takimi jak Xfce, MATE, Budgie czy Cinnamon.

Pobierz i zainstaluj motywy Zorin OS dla dystrybucji z GNOME Shell

Pobierz archiwa z motywami i ikonami znajdujące się pod przyciskami powyżej. Następnie rozpakuj archiwum z motywami do ~/.themes (dla użytkownika) lub do /usr/share/themes, a archiwum z ikonami do ~/.icons (dla użytkownika) lub /usr/share/icons.

Jeśli katalogi ~/.themes i ~/.icons nie istnieją, to należy je utworzyć. Przypomnę, że w systemach linuksowych katalog z nazwą poprzedzoną kropką jest ukryty i aby je wyświetlić w Plikach (Nautilusie) wystarczy wcisnąć kombinację Ctrl+H.

Po skopiowaniu motywów GTK i ikon w odpowiednie miejsce, przechodzimy do aplikacji „Dostrajanie” (GNOME Tweaks) i w zakładce „Wygląd” dostosowujemy wygląd pod siebie.

Źródło: linuxuprising.com

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.