Motyw Adwaita dla przeglądarki Firefox

Już dłużej nie musicie użerać się z przeglądarką Epiphany, wystarczy Firefox z nowym motywem Adwaita, aby nadać przeglądarce GNOME’owy „look”.

Firefox GNOME theme przeznaczony jest dla przeglądarki internetowej Firefox 60+ oraz środowiska graficznego GNOME z najnowszą Adwaitą (domyślnym motywem tego środowiska).

Motyw obsługuje zarówno jasną jak i ciemną Adwaitę, wspiera przyciski okna zorientowane po lewej stronie, a także stylizuje nieaktywne okno przeglądarki oraz menu hamburgerowe i kontekstowe. Dodatkowo zawiera opcjonalne funkcje tj. menu autouzupełniania szerokości paska adresu, ukrywanie pojedynczej karty, domyślne ikony GNOME’a i symboliczne ikony kart.

Całość daje wrażenie obcowania z domyślną przeglądarką internetową środowiska – Epiphany (WWW) – lecz zdecydowanie bardziej używalną (w końcu to Firefox).

Sprawdźcie motyw w akcji w filmie od baby WOGUE

W motywie jest jeszcze kilka niedoróbek, jak ostre krawędzie okna oraz uszkodzone kolory niektórych ikon. Mam nadzieję, że zostanie to czym prędzej naprawione. Ponadto w opcjonalnych funkcjach miło byłoby zobaczyć opcję włączenia zwykłych kart, zamiast tych GNOME’owych rozciągniętych na całą szerokość okna (ciężko mi się do tego przyzwyczaić, a szkoda, bo z Adwaitą się bardzo polubiłem).

Ręczna instalacja

Instalacja motywu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, całość musimy przeprowadzić ręcznie (choć skrypt instalacyjny jest już w drodze!), podobnie w przypadku aktualizacji – musimy sami pobrać i nadpisać pliki.

  1. Pobierz archiwum ZIP z motywem.
  2. Przejdź do about:support w Firefoksie.
  3. W wierszu „Katalog profilu” kliknij przycisk „Otwórz katalog”.
  4. Utwórz katalog o nazwie „chrome”.
  5. W przypadku Firefoksa 69+ przejdź do about:config, wyszukaj toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets i zmień wartość na true.
  6. Zrestartuj przeglądarkę.
  7. Przejdź do ustawień dostosowywania wyglądu Firefoksa (prawym przyciskiem w pustym miejscu na belce przeglądarki i „Dostosuj…”. Następnie odptaszkuj „Pasek tytułu”, przeciągnij przycisk nowej karty do nagłówka oraz wybierz zależnie od upodobań jasny lub ciemny motyw.
  8. Ciesz się Firefoksem à la Epiphany! 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.