Kilka faktów nt. nadchodzącego Ubuntu 17.10

Prawdę powiedziawszy od oświadczenia Marka Shuttlewortha o porzuceniu Unity na rzecz GNOME właściwie niewiele wiemy o formie nadchodzącego Ubuntu 17.10. Swego czasu informowałem o zmianie domyślnego serwera wyświetlania z X.org na Waylanda, aczkolwiek później decyzja ta stanęła pod znakiem zapytania za sprawą wątpliwości jednego z deweloperów oraz słów Willa Cooka (Ubuntu Desktop Managera) brzmiących: „Wayland nie jest jeszcze gotowy”.

Po konferencji GUADEC (GNOME Users And Developers European Conference) 2017 odbywającej się w Manchesterze w dniach 28 lipca – 2 sierpnia w końcu dowiedzieliśmy się paru konkretów.

Wayland jednak domyślnym serwerem wyświetlania

Teraz wszystko stało się jasne, Wayland jednak zostanie domyślnym serwerem wyświetlania w Ubuntu 17.10. Użytkownicy kart graficznych NVIDII – bez obaw, sesja X.org będzie nadal dostępna obok.

Wprowadzanie Waylanda już w Ubuntu 17.10 pozwoli uzyskać deweloperom dobry zestaw informacji zwrotnych, aby podjąć ostateczną decyzję przez wydaniem LTS (długoterminowym) Ubuntu 18.04.

Zawsze widoczny dock narzędziowy

W maju Canonical przeprowadziło ankietę, aby zebrać dane o użyteczności niektórych rozszerzeń GNOME. Niekwestionowanym zwycięzcą okazało się rozszerzenie Dash to Dock, które m.in. znajdzie się domyślnie w nadchodzącym wydaniu Ubuntu, jednak nie w swojej pierwotnej formie. Nie będą dodawane wszystkie funkcje, które pojawią się w rozszerzeniu Dash to Dock, ponieważ nie są zgodne z zasadami projektowania zarówno GNOME Shella, jak i Unity.

Niewielkie zmiany w wyglądzie

W kwestii wyglądu nie zmieni się zbyt wiele, domyślna sesja będzie nadal zawierać motyw Ambiance GTK (łącznie z Shellem), ten sam zestaw ikon oraz font Ubuntu.

Nieco kontrowersji może wywołać zmiana strony przycisków sterujących (zamykania, maksymalizacji i minimalizacji okna) na prawą. Zmiana, albo może poprawniej – powrót do korzeni, bo przecież przyciski te było początkowo z prawej strony, dopiero w 2010 roku zdecydowano o ich przeniesieniu na lewą stronę, co wzbudziło falę krytyki. Błędne koło.

Ponadto Nautilus będzie domyślnie wyświetlał ikony na pulpicie.

Więcej informacji znajdziecie w relacji z GUADEC 2017 Didiera Roche – pracownika Canonical.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.