Instalacja Mesa 17.0.2 w Ubuntu 16.04 LTS i 16.10

Wiemy już, że nadchodzące kwietniowe wydanie Ubuntu 17.04 Zesty Zapus wyposażone zostanie m.in. w Mesę 17.0.2. Ona z kolei, jak już wspominałem, przyczyni się do znacznego przyrostu wydajności w grach. Ale co, jeśli nie zamierzamy przesiadać się jeszcze z długoterminowego Ubuntu 16.04 lub Ubuntu 16.10, ale chcielibyśmy zainstalować najnowszą wersję Mesy? Nic prostszego, wystarczy skorzystać z przygotowanego repozytorium.

Repozytorium Ubuntu X Swat przygotowane przez Timo Aaltonena posłużyło wcześniej za poligon doświadczalny do przetestowania Mesy 17.0.2 dla nadchodzącego wielkimi krokami Ubuntu 17.04. Teraz natomiast możemy go użyć do instalacji Mesy 17.0.2 także w dwóch poprzednich wydaniach systemu od Canonical.

Ale co to właściwie jest ta cała Mesa?

Najprościej rzecz ujmując, Mesa to nazwa nadana grupie otwartoźródłowych sterowników do kart graficznych w systemie Linux dostępnych dla urządzeń AMD, NVIDIA i Intel. Służy jako alternatywa dla zamkniętych sterowników dostarczanych przez producentów GPU. Najlepiej sprawuje się w przypadku kart graficznych AMD i Intel, które nie posiadają dostatecznie dobrego sterownika własnościowego w przeciwieństwie do NVIDII.

Instalacja Mesy 17.0.2 z repozytorium w Ubuntu 16.04 LTS i 16.10

Uwaga: nie biorę odpowiedzialności za żadne szkody wyrządzone w systemie. Wszystkie poniższe polecenia wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Aby zainstalować najnowszą wersję Mesy 17.0.2 w Ubuntu 16.04 LTS i Ubuntu 16.10 należy skorzystać ze wspomnianego repozytorium Ubuntu X Swat. W tym celu otwieramy terminal i wydajemy następujące polecenie:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/updates

A następnie odświeżyć listę repozytoriów i dokonać aktualizacji:

sudo apt update && sudo apt dist-upgrade

W razie jakichkolwiek problemów z najnowszą Mesą, za pomocą narzędzia ppa-purge (należy je uprzednio zainstalować) możemy ekspresowo wrócić do poprzedniej wersji:

sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/updates

Na koniec restartujemy komputer i logujemy się ponownie.

Źródło: OMG! Ubuntu! 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.