Google Chrome z natywnymi powiadomieniami w Linuksie? Bardzo prawdopodobne

Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest to, że wkrótce przeglądarka internetowa Google Chrome będzie korzystać z natywnych powiadomień systemu w Linuksie. Obecnie do wyświetlania powiadomień z witryn, aplikacji i rozszerzeń wykorzystuje własne API Chrome Notification, co niestety nie jest idealnym rozwiązaniem.

Dotychczasowe dymki, nie dość, że ignorują wykorzystywany motyw, pozycję wyświetlania, a po ich zniknięciu w naszą nieobecność daremnie ich szukać (wcześniej istniało budzące kontrowersje centrum powiadomień), to dodatkowo lekceważą lokalną opcję „nie przeszkadzać”.

Wykorzystywanie libnotify przez Chrome

Jeszcze pod koniec zeszłego roku jeden z użytkowników zasugerował, aby Chrome/Chromium wykorzystywał natywne powiadomienia pod Linuksem. Później wątek na jakiś czas przygasł, by odrodzić się jak feniks z popiołów.

Do dyskusji przyłączył się deweloper Chromium pisząc:

I believe Gtk has a freedesktop-compliant notification API. It wold probably make implementation relatively painless

Deweloper ma rację, przecież libnotify zapewnia wsparcie dla aplikacji GTK+ oraz Qt, i jest wykorzystywany przez wiele dystrybucji oraz środowisk graficznych m.in. Unity, GNOME Shell czy Cinnamon.

Zmian w tym temacie nie należy się szybko spodziewać, ale dobrze, że w ogóle został poruszony i daje nadzieję, że w końcu doczekamy się zintegrowanych z systemem powiadomień.

Chrome a Firefox

Przeglądarka internetowa od Google’a nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o nie wykorzystywanie systemowych powiadomień. Ale w przeciwieństwie do niej w Firefoksie możemy je łatwo uzyskać, wystarczy tylko zainstalować dodatek GNotifier. A przykładowy efekt w GNOME Shellu wygląda tak:

Źródło: OMG! Ubuntu!

2 Comments

Dodaj swoje →

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.