GNOME Shell z paskiem zadań jak z Windowsa 7+ albo KDE Plasma

Na stronie extensions.gnome.org przez długi czas nie pojawiło się nic naprawdę wartego uwagi, aż do niedawna, kiedy to ukazało się rozszerzenie o nazwie „Dash To Panel”. Jak sama nazwa wskazuje, zmienia ono domyślny dash (czyli inaczej dock z naszymi ulubionymi aplikacjami) w panel przypominający ten z Windowsa 7 (i nowszych) lub KDE Plasmy oraz pozbywa się górnego panelu.

Rozszerzenie oferuję wiele opcji konfiguracji m.in.: zmianę pozycji (góra lub dół) i wielkości panelu, pozycję „kropek” uruchomionych aplikacji (również góra i dół) oraz położenie zegara. Możemy skonfigurować zachowanie panelu, w tym wyświetlanie ikony aplikacji, przycisku działań czy podglądu otwartych okien, a także ustawić izolowanie od siebie obszarów roboczych i akcję kliknięcia na ikonę aplikacji. Ponadto dostajemy parę opcji zmiany wyglądu, tj. wielkość fontów, marginesów i dopełnień.

Aby unaocznić Wam jak to wygląda (w Arch Linuksie) zrobiłem parę zrzutów ekranu, które możecie zobaczyć poniżej:

 

Spostrzegawczy z Was pewnie zauważyli, że zegar wraz z kalendarzem i powiadomieniami został przeniesiony do prawej strony panelu. Zapytacie pewnie: „a co z menu aplikacji, które wyświetlane było w górnym panelu?”. Otóż to. Aby nadal z niego korzystać, musimy uruchomić narzędzie „GNOME Tweak Tool” (po polsku: „Dostrajanie”) i w zakładce „Górny panelodznaczyć opcję „Wyświetlanie menu programu„. Po tym zabiegu menu będzie widoczne pod ikoną w oknie aplikacji, jak na poniższym screenie:

Nie jest to może najlepsze rozwiązanie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że AppMenu GNOME’a zostanie zintegrowane z panelem, o czym świadczy wiadomość autora pod wspomnianym bugiem na GitHubie.

Podobnie jest z funkcją obsługi wielu monitorów, która tymczasowo nie jest dostępna, ale została już zaimplementowana przez innego użytkownika i czeka tylko na włączenie.

Instalacja rozszerzenia „Dash To Panel”

Rozszerzenie „Dash To Panel” możecie zainstalować za pośrednictwem wspomnianej w leadzie strony extensions.gnome.org (dla GNOME Shell w wersji 3.18+). W przeglądarce Firefox i WWW (Epiphany) nie powinnieście mieć problemu z instalacją, w Chrome niezbędna będzie instalacja rozszerzenia.

Źródło: WebUpd8.org

7 Comments

Kwestia dyskusyjna odnośnie podobieństwa do win. Że ikonki na dole? Bo może czegoś nie zauważyłem.
Żeby nie było hejtu, posiadam win 7, manjaro kde oraz manjaro xfce, korzystałem z 8, a 10 mam okazję często oglądać.
Nigdy ale to nigdy win nie dorówna pulpitom z pingwina. Nawet ubuntu które ma tyle samo zwolenników co przeciwników jest mega spójną dystrybucją przy win tego brak.
Samo odpalenie menu „start” pokazuję jak różne koncepcje mają programiści. Jednak znowu jest sytuacja że w większości dystrybucji które znam przemyślane jest dużo lepiej niż w win. Przykłady można mnożyć, ale warto zaznaczyć że wszelkie pulpitu dokonują ewolucji czasem próbują rewolucji natomiast przy win zawsze jest metoda na ślepo, może kiedyś coś wyjdzie im i zrobią 2 kroki w przód bez kroku w tył.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.