GNOME 3.32 pozbędzie się menu aplikacji

Nikogo już nie powinien dziwić fakt, że deweloperzy GNOME usuwają coś ze swojego środowiska graficznego, tym razem pod szubienicę trafia menu aplikacji.

Premiera GNOME 3.30 „Almería” przez niektórych została już zapomniana, inni z kolei nadal wyczekują aktualizacji. Mimo wszystko deweloperzy nie zwalniają tempa i przystąpili już do prac rozwojowych nad kolejnym dużym wydaniem, którego niedojrzałym owocem jest udostępniony do testów pierwszy kamień milowy oznaczony numerem 3.31.1. Natomiast ostateczna wersja GNOME 3.32 planowana jest na 13 marca 2019 roku.

Funkcje przychodzą i odchodzą – w przypadku GNOME częściej to drugie

Nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat nowości i ulepszeń w nadchodzącym GNOME 3.32, jednak powoli zaczynają one wychodzić na światło dzienne. Pierwszą zmianą jest pożegnanie z menu aplikacji o której poinformował Allan Day na swoim blogu.

Jeśli nie kojarzycie o które menu chodzi (zapewniam, że nie jesteście jedyni), to już spieszę z wyjaśnieniem, jest to menu, które kryje się pod nazwą (wraz z ikoną) obecnie używanej aplikacji z lewej strony górnego panelu, zaraz za Podglądem (ang. Activities). Jest ono z nami od początku serii GNOME 3.0, jednak jak tłumaczy Allan, nie spełniło ono swojej roli. Wielu użytkowników nawet nie wiedziało o jego istnieniu lub zwyczajnie zapominało o umieszczonych tam opcjach, które notabene występowały przeważnie tylko w aplikacjach GNOME, a przy aplikacjach firm trzecich umożliwiały jedynie zamknięcie okna.

Oprogramowanie GNOME z menu aplikacji przeniesionym z panelu do okna

Począwszy od GNOME 3.32 menu aplikacji wraz z ikoną na dobre zniknie z panelu. W przypadku aplikacji GNOME powędruje ono do okna i będzie dostępne pod tzw. hamburgerowym menu (miejmy nadzieję, że programy firm trzecich skłonią się ku wytycznym dotyczących projektowania interfejsów GNOME). Jeśli natomiast aplikacja nie usunie menu aplikacji do czasu wydania GNOME 3.32, to menu zostanie wyświetlone na pasku nagłówka aplikacji.

Podsumowując: usunięcie menu aplikacji z górnego panelu jest jedną z lepszych decyzji deweloperów GNOME, menu to zdecydowanie nie było intuicyjne i wprowadzało niepotrzebny zamęt w opcjach aplikacji. Jedyną jego zaletą było informowanie użytkownika, które okno jest aktualnie aktywne.

A co Wy myślicie o tej decyzji?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.