Co nas czeka w Linux Mincie 18.3 „Sylvia”?

Fani Linux Minta mogą powoli zacząć zacierać ręce, ponieważ kolejna wersja najpopularniejszej dystrybucji wg rankingu DistroWatch zbliża się wielkimi krokami. Mimo iż data premiery „Miętusa” 18.3 nie jest jeszcze znana, lider projektu Clement Lefebvre w miesięcznym biuletynie zdradził nazwę kodową oraz poinformował o przyszłych funkcjach kolejnego wydania.

Poznajcie Sylvię – nazwę kodową Linux Minta 18.3

Poza nazwą kodową Clement Lefebvre uchylił rąbka tajemnicy odnośnie nadchodzących nowych funkcji w następcy Linux Minta 18.2 „Sonya”. Wygląda na to, że modły użytkowników zostały wysłuchane i kolejna wersja dystrybucji u boku mintBackup wyposażona zostanie w narzędzie przywracania systemu Timeshift.

Timeshift jest doskonałym narzędziem (podobnym funkcjonalnością do „Przywracania systemu” w Windowsie i „Time Machine” w Mac OS) służącym do tworzenia i przywracania tzw. „snapshotów” systemowych.

Oba narzędzia zostaną zainstalowane domyślnie i będą się wzajemnie uzupełniać. Obecnie deweloperzy współpracują z Tony’em Georgem (twórcą Timeshift), aby poprawić tłumaczenia oraz integrację z systemem, dodać obsługę postępów w oknie i poprawić wsparcie dla HiDPI.

Raporty błędów

Clement Lefebvre pod koniec ostatniego cyklu rozwojowego wspominał o idei narzędzia, które dostarczałoby użytkownikom informacji i pomagało w rozwiązywaniu problemów. Widać pomysł się urzeczywistnił, choć nie jest jeszcze w pełni ukończony i nie wiadomo do końca czy trafi do Minta 18.3, a jeśli tak, to nie w pełni.

Narzędzie ochrzczono mianem mintReport i jak dotąd w pełni ukończono jedną jego funkcję – zbieranie raportów o awariach, która ma trafić do kolejnego wydania. mintReport pod płaszczykiem wykorzystuje znane (i czasem irytujące) narzędzie apport.

To co tygryski lubią najbardziej czyli ulepszenia w Cynnamonie

Linux Mint 18.3 „Sylvia” dostarczony zostanie ze środowiskiem Cinnamon 3.6 w którym również nie obyło się bez ulepszeń, wśród nich m.in. domyślnie włączone HiDPI (High Dots Per Inch), całkowicie przebudowany moduł konfuguracyjny (aplety, desklety, rozszerzenia, motywy), lepsza integracja rozszerzeń w menedżerze plików Nemo, lepsza obsługa HiDPI menedżera sterowników, a także paski postępu dla okien dialogowych Synaptica (wykorzystywane przez Źródła oprogramowania, Ustawienia języka oraz Menedżer aktualizacji).

Pozostałe ulepszenia

Ponadto ulepszono pasek narzędzi Xreadera (czytnika PDF) oraz wygląd odtwarzacza multimediów Xplayer na pełnym ekranie. Natomiast funkcja podglądu menedżera plików Nemo otrzymała wsparcie dla animowanych GIF-ów.

0 Comments

Add Yours →

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.