Ciekawe propozycje przebudowy centrum powiadomień w GNOME

Jedną z podstawowych części GNOME’a jest centrum powiadomień umiejscowione pod dniem tygodnia i aktualną godziną w samym centrum górnego panelu. Bardzo lubię ten atrybut, bo jest zawsze pod ręką kursorem, ale brakuje mu paru funkcji znanych chociażby z systemów mobilnych.

W światku GNOME’a pojawia się wiele ciekawych koncepcji, które no cóż… tylko koncepcjami pozostają, albo długi czas przychodzi nam na nie czekać. Pierwszym lepszym przykładem jest przeprojektowany ekran blokady, który ku nadziei użytkowników miał pojawić się w GNOME 3.30, aktualnie mamy wydanie 3.32, a nowego ekranu nadal nie otrzymaliśmy.

Przeprojektowany ekran blokady GNOME’a o którym mowa

Wracając jednak do meritum…

Nowe mockupy centrum powiadomień

Pomysły przebudowy centrum powiadomień GNOME’a na GitLabie zaproponowali dwaj Panowie: Sam Hewitt (znany m.in. z zaprojektowania ikon Suru czy Paper) oraz Allan Day (główny członek zespołu projektowego GNOME).

Propozycja przebudowy centrum powiadomień Sama Hewitta

Powyższy mockup zaprezentował Sam Hewitt, sami musicie przyznać, że całość prezentuje się iście elegancko.

Każde powiadomienie i widget znajdujące się w osobnym „dymku” sprawia przyjemne wrażenie estetyczne, do tego rozszerzone o dodatkowe funkcje oraz grupowane dla danej aplikacji. Ponadto odświeżona prawa kolumna zawierająca kalendarz z ładnie zaprezentowanymi nadchodzącymi wydarzeniami, zegar światowy i zupełnie nowy widget pogody.

Propozycja Allana Day’a z początku lutego tego roku

Allan Day już na początku lutego przedstawił jednokolumnową koncepcję centrum powiadomień. Natomiast po pracy Sama Hewitta stworzył miszmasz obu projektów w dwóch wariantach: z minimalnymi zmianami oraz bardziej obszernymi. Oto wyniki jego pracy:

Centrum powiadomień wg Allana Day’a z minimalnymi zmianami

Oprócz lekkich zabiegów kosmetycznych względem pracy Sama możemy zaobserwować tutaj dodaną opcję „Nie przeszkadzać”, której niewątpliwie brakuje w środowisku GNOME.

Centrum powiadomień wg Allana Day’a z obszerniejszymi zmianami

Drugi wariant jego pracy, ten zawierający obszerniejsze zmiany względem dotychczasowego centrum powiadomień wprowadza m.in. to co przedstawił nam Sam (grupowanie powiadomień aplikacji etc), a także konfigurowalną agendę (prawą kolumnę) z widgetami.

Dajcie znać w komentarzu co myślicie o tych pomysłach.

1 Comment

Bardziej podoba mi się obecny wygląd obszaru powiadomień — nie podobają mi się te podświetlenia/„widgetowatowść” poszczególnych elementów dymka. Nie jestem też fanem koncepcji jednokolumnowej — dobrze, że pan Day się z tego wycofał.

Nowy design rozwiązuje jeden megabolesny problem obecnego kształtu dymka powiadomień. Przegapione/zniknięte powiadomienie zostaje w dymku, ale jeśli oferowało ono jakieś akcje, to w aktualnej implementacji nie ma juz do nich dostępu. Nowy design przewiduje ich widoczność — nie wiem, czy cały czas czy np. tylko po najechaniu myszką, wszak mockup to tylko obrazek.

Opcję „nie przeszkadzać” masz cały czas w GNOME, tylko kiedyśtam usunięto ją z panelu. Ustawienia → Powiadomienia → Wyskakujące powiadomienia. Nie jest mi potrzebne do życia umieszczenie jej na wierzchu, ale rozumiem, że komuś może być.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.