Cerebro – alternatywa dla macowego Spotlight

Narzędzie Cerebro może nie jest tak potężne, jak komiksowy wykrywacz mutantów wykorzystywany przez profesora Charlesa Xaviera, ale nie zniechęcajcie się przed wypróbowaniem go, bo może znacząco poprawić Waszą produktywność.

Cerebro jest otwartoźródłową alternatywą dla narzędzi tj. macowe Spotlight czy bardziej znane w naszym światku GNOME Do, Kupfer, Synapse, Alfred etc. Napisane zostało przy użyciu frameworka Electron, dzięki czemu może zostać uruchomione na wielu platformach (Linux, Windows, Mac).

Obsługa narzędzia Cerebro

Pewnie mieliście już styczność z narzędziem o podobnej funkcjonalności, a jeśli nie, to nie martwcie się, aplikacja jest banalnie prosta w obsłudze. Aby jej użyć wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Spacja (można ją zmienić w ustawieniach, jak i parę innych rzeczy, np. jasny bądź ciemny motyw) lub poprzez ikonę w tray’u, klikając na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie „Toggle Cerebro”.

Po uruchomieniu pola wyszukiwania aplikacji Cerebro, bez odrywania rąk od klawiatury możemy najzwyczajniej w świecie przeglądać i uruchamiać zainstalowane programy w systemie (np. VLC, Spotify etc.), co raczej nie jest niczym zaskakującym. Ale to oczywiście nie wszystkie jej zalety, możemy: szybko wysyłać zapytania do Google’a, poruszać się po naszych plikach z widocznym ich podglądem, tłumaczyć słowa, dokonywać obliczeń matematycznych czy przeliczać waluty (jak zobaczyć możecie na screenie z początku wpisu).

 

Ponadto Cerebro posiada możliwość rozszerzenia swoich możliwości dzięki instalacji wtyczek, m.in.:

  • Emoj – wyszukiwanie odpowiednich emoji, np. „emoj this is awesome”
  • Gif – wyszukiwanie odpowiednich GIF-ów, np. „gif luck”, „how i met your mother gif”
  • Google Knowledge Graph – pobieranie zapytań z Google Knowledge Graph
  • Hash – hashowanie wprowadzanego tekstu we wszystkich popularnych algorytmach (np. md5, sha1, etc.)
  • IMDB – wyszukiwanie informacji o filmie w serwisie imdb.com (np. imdb star wars)
  • IP – pokazuje lokalny i zewnętrzny adres IP
  • Kill – zabijanie procesów po nazwach aplikacji (np. kill cerebro)
  • Lipsum – generowanie tekstu „lorem ipsum” z lipsum.com

Pełną listę pluginów dla Cerebro znajdziecie tutaj.

Instalacja Cerebro

Cerebro dla systemów Linux, Mac i Windows pobrać można z oficjalnej strony projektu. Dla nas pingwiniarzy przygotowany został obraz AppImage, któremu po pobraniu musimy nadać uprawnienia do wykonywania pliku jako programu, a następnie normalnie dwuklikiem zainstalować.

Źródło: OMG! Ubuntu!

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.