Canonical porzuca Unity. Ubuntu 18.04 ze środowiskiem GNOME

Po przeczytaniu tej informacji machinalnie spojrzałem w kalendarz, aby upewnić się czy to jednak dzisiaj nie obchodzimy Prima Aprilis. Mowa o wpisie założyciela Canonical Marka Shuttlewortha w którym oznajmia światu, że firma porzuca rozwijane przez lata środowisko Unity i od wydania Ubuntu 18.04 wraca do GNOME’a.

We wspomnianym wpisie założyciel Canonical i pomysłodawca Ubuntu pokrótce podsumowuje ubiegły rok i na tej podstawie dokonuje ponownej oceny każdej z prowadzonych inicjatyw. Dochodzi on do wniosku, że dalsze rozwijanie konwergencji, Unity 8 i napędzanych nim telefonów nie ma większego sensu, ani przyszłości. Pomysł nie został podłapany przez branżę technologiczną i lepiej będzie się skupić na tym co przynosi namacalne zyski, czyli na chmurze i internecie rzeczy (IoT). Bo przecież Canonical, jak każda inna firma musi zarabiać.

Ciekaw jestem natomiast, co dalej z Unity po wydaniu Ubuntu 18.04, przecież mimo znienawidzenia środowiska przez wielu użytkowników, znalazło ono sobie także drugie tyle sympatyków. Znając jednak siłę open source, pewnie będzie ono dalej rozwijane jako fork, podobnie jak to wygląda ze środowiskiem MATE.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.