Aktualizacja Ubuntu 18.04 LTS do Ubuntu 18.10

Dzisiaj światło dzienne ujrzy stabilne wydanie Ubuntu 18.10 (Cosmic Cuttlefish), jeśli pomimo korzystania z Ubuntu 18.04 z długoterminowym wsparciem zamierzamy zaktualizować nasz system do tej wersji, to warto wiedzieć jak do tego podejść. 

Przypomnę tylko, że Ubuntu 18.04 jako wydanie długoterminowe (LTS) oferuje aż 5 lat ciągłego wsparcia, natomiast wydanie regularne (takie jak właśnie Ubuntu 18.10) jedynie 9 miesięcy. Warto wziąć to pod uwagę przed przystąpieniem do aktualizacji, choć nowy wygląd, świeże oprogramowanie, nowe jądro Linuksa etc., w najnowszym wydaniu Ubuntu przyciągają jak magnes. 

Aktualizacja systemu z Ubuntu 18.04 LTS do 18.10

Aktualizacji możemy dokonać na dwa sposoby: przez GUI (interfejs graficzny) oraz terminal. Na początku pokaże jakie kroki trzeba podjąć, aby zaktualizować nasz system bez użycia konsoli.

Miejmy jednak na uwadze, że aktualizacji do Ubuntu 18.10 nie możemy dokonać z Ubuntu 17.10 (oraz starszych wydań). Jeśli posiadasz starsze wydanie, musisz najpierw zaktualizować je do Ubuntu 18.04 LTS, aby następnie móc przeskoczyć do Ubuntu 18.10.

Korzystając z Ubuntu z długoterminowym wsparciem musimy zmienić w systemie opcję powiadamiania nas o nowych wydaniach, domyślnie wybrana jest „Tylko o przedłużonym wsparciu (LTS)”, a kolejne takie wydanie to Ubuntu 20.04 LTS, które jak sama nazwa wskazuje planowane jest na kwiecień 2020 roku.

W tym celu otwieramy aplikację Oprogramowanie i aktualizacje, a następnie przechodzimy do karty „Aktualizacje” w której zmieniamy opcję widoczną na poniższym zrzucie ekranu na „Każdej nowej wersji”.

To wszystko. Teraz pozostaje nam tylko czekać aż Canonical rozpocznie masową aktualizację (nie zawsze zbiega się to z wypuszczeniem obrazu ISO) o czym zostaniemy powiadomieni.

Nie możesz się doczekać? Zaktualizuj system do Ubuntu 18.10 LTS już teraz

Jeśli nie możesz się doczekać aktualizacji, to możesz ją wymusić już teraz za pomocą polecenia „do-release-upgrade”. Polecenie to spowoduje wyłączenie źródeł oprogramowania oraz wszystkich dodanych PPA, a następnie doda niezbędne repozytoria Cosmic, które zostaną porównane z zainstalowanymi pakietami by na końcu poprosić na ich zaktualizowanie.

Poniższe polecenie wykonujesz na własną odpowiedzialność, warto przed przystąpieniem do aktualizacji wykonać kopię zapasową ważnych plików.

sudo do-release-upgrade -d

Flaga „-d” za poleceniem oznacza, że chcemy wymusisz aktualizacje do wersji rozwojowej, w jakiej poniekąd o tej porze jest jeszcze Ubuntu 18.10 LTS.

Na różnych etapach aktualizacji będziemy proszeni o zatwierdzenia zmian, wystarczy wtedy wcisnąć odpowiedni klawisz „t” i zatwierdzić enterem.

Czas aktualizacji zależy od wielu czynników (szybkość łącza, dysku itp.), więc warto zaopatrzyć się w trochę wolnego czasu oraz podłączyć laptopa do źródła zasilania. 

Źródło: OMG! Ubuntu!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.